zacheuszka800Zacheuszki to płytki z krzyżykiem wmontowane w ścianę kościoła lub namalowane na ścianie w formie małego równoramiennego krzyża. Umieszcza się je w różnej liczbie (4, 6,12) w miejscach. które biskup namaścił Olejem Krzyżma. Pod zacheuszkiem umieszcza się lampkę lub świecznik (kinkiet) na świecę, którą zapala się w rocznicę poświęcenie kościoła (daw. konsekracja kościoła). Nazwa zacheuszki pochodzi od bogatego celnika Zacheusza, który przyjął Jezusa Chrystusa w swoim domu.

Więcej haseł...

Jesteśmy na FB